1. Iktasd ki a műanyagot!
A kőolaj melléktermékéből készült műanyag rendkívül káros a környezetre: egyrészt az előállítása rengeteg CO2 kibocsájtással jár, de a nagyobb probléma vele az, hogy a lebomlási ideje borzasztó hosszú, akár többszáz év is lehet, és sajnos ekkor sem „bomlik le”, hanem csak nagyon apró, úgynevezett mikroműanyag részecskékre esik szét. Szintén nem ismételjük magunkat, ha a témában olvasnál, kattints ide.
Ismét szeretnénk elmondani, hogy a műanyag nem ördögtől való: rengeteg olyan felhasználási területe van, ahol a használatával létrehozott érték messze felülmúlja azt a kárt, amit az előállításával okozunk. A legjobb ilyen példa az orvoslás, a legrosszabb pedig az eldobható üdítőitalos palackok mellett a műanyag dekorációk. Nem nagyon tudunk feleslegesebb dolgot elképzelni a műanyag dekoroknál, hiszen ennek semmilyen olyan funkciója nincsen, amit más anyaggal ne lehetne kiváltani. De akkor mégis miért használják az emberek? Hát, egyrészt mert olcsó, másrészt mert könnyű vele dolgozni, és ráadásul nem is törik.
Mely műanyag termékek a legnépszerűbbek ősszel és karácsonykor?
Műanyag (és hungarocell) tökök és különböző figurák (műgyanta)
Ezeket a termékeket gondolom senkinek sem kell bemutatni. Nagyon sokáig csak műanyag tököket lehetett kapni, ezeket kezdik el felváltani mostanában a kerámia, a beton és a textil változatok. A műanyag termékek tényleg tartósak és olcsóak, mondhatja az ember, hogy „de hát nekem csak 3 darab kell, és jó sokáig használni fogom, talán akkora kárt nem okozok a természetnek". Ám ha mindenki ezt mondja, akkor már egészen más a helyzet. Ja és ha van műanyag tök, akkor még mellédobunk pár makkot, meg mókuskát, 3 év múlva meg már nem is olyan cuki az a mókuska, a régivel meg nem lehet mit csinálni, mert sokszor a felületi kezelés és színezés miatt ezek a termékek nem is újrahasznosíthatóak.
Művirágok (divatosabb nevén: „selyemvirágok”)
A művirágokat fokozatosan szorítják ki a szárított virágok, amik sokkal tisztább alternatívák. Ma már egyszerűen nem tudjuk elképzelni, hogy valaki, aki művirágból szeretne dekorációt az otthonába, az ne találna magának nagyon hasonló, vagy sőt, még jobb termékeket a szárított verziókból. Mára nagyon szélessé vált a skála, nálunk a cikk írásakor (termésekkel és egyebekkel együtt) 236 növényből lehet válogatni igénytől függően. Vannak teljesen megfizethető virágaink, különlegességeink, vannak tartósabb (akár 3 évet is bíró) növényeink, és van, amit évente cserélhetsz. Arról nem is beszélve, hogy szín és forma tekintetében is óriási már a választék. Ráadásul ha nem festett növényt vásárolsz, akkor a környezeti terhelés a minimálisra csökken.
Kopogtatóra ragasztott mindenféle kis műanyag növény-utánzat
Tökéletesen ugyanazt tudjuk elmondani, mint a korábbiak esetében. Ma már erre is van szuper alternatíva: termésekből, szárított növényi részekből, fa termékekkel díszített szalma vagy moha alapú kopogtatók is vannak már a piacon. Keressétek ezeket a típusú termékeket, hogy a készítők is ebbe az irányba mozduljanak el. :)
Tűzőhab
Ha valaha kíváncsi voltál, hogy a „töltött tökökben” miért állnak olyan szépen a virágok, akkor itt a válasz: tűzőhab. Ebbe az anyagba szúrják bele a virágokat, emiatt állnak olyan szépen. Így sokkal könnyebb a növényekkel dolgozni, olyan formák alakíthatóak ki, amik enélkül nem. Viszont ez az anyag nagyon gyorsan porlad, így egy idő után ezek is a szemétben landolnak sajnos, sőt legtöbbször a kommunálisban, így esélye nincs újrahasznosulni. Érdemes kerülni az ilyen típusú termékeket.
2. Paraffinból készült gyertya és csillámpor? Irány a tiltólista!
A gyertyák kapcsán ez a cikk kiválóan összefoglalja, mi is a baj a paraffinból készült viaszgyertyákkal ÉS a szójaviaszból készültekkel.
A jelenlegi álláspont szerint a legkisebb környezeti terhelést a repce-, méhviaszból készült gyertyák jelentik. A szójaviaszból készült termékek is jobb választást jelentenek, mint a paraffin alapú gyertyák, habár a legtöbb szóját a „dél-amerikai kontinensen termesztik, sokszor az esőerdő rovására.”, emiatt a szójaviasz gyertyák vásárlása előtt mindenképp konzultálj a kereskedővel, hogy honnan származik az adott szójaviasz.
A csillámpor kapcsán mi is idén tettük meg a lépést: teljesen kiiktatjuk azokat a termékeket, amelyek csillámport tartalmaznak. Ennek az az oka, hogy a legtöbb csillámpor bizony műanyag… nagyon apró részekre vágott műanyag. Ha belegondoltok, akkor kezelni is nagyon nehéz, ismerős lehet a "karácsonykor minden csillámporos, még a férj/gyerek/kutya/macska is” típusú helyzet, szinte lehetetlen mindet összeszedni. Ez az, ami lehetővé teszi, hogy bejusson a talajba, a vízbe, mindenhová.
Létezik a csillámpornak biológiailag lebomló, cellulóz alapú változata is, amit egyelőre főként a kozmetikai ipar használ. Egyrészről nagyon fog hiányozni nekünk is, hiszen a karácsonyhoz hozzátartozott a csillogás, másrészről viszont örülünk, hogy nem szórjuk tele mikroműanyaggal a környezetet. Elég sok élőlény mondana köszönetet mindenkinek, aki nem használ csillámport, ha tudna. :)
3. Ha webshopból rendelsz, lehetőleg olyat válassz, ahol nem használnak műanyagot a csomagoláshoz!
Mióta webshopunk van, bizton állíthatjuk, hogy a műanyagmentes csomagolás nem valami óriási többletköltséggel járó úri luxus, hanem egy kis ráfordítással elérhető csomagolási forma. Sok webshop ugyanis arra hivatkozik a műanyag csomagolástechnikai eszközök használatakor, hogy a műanyagmentes drága. Igen, valóban drágább a papír ragasztószalag, mint a cellux, és a biológiailag lebomló térkitöltő is többe kerül, mint a műanyag változat, de ezt csomagokra lebontva, vevőnként nézve, nem jár jelentős többletköltséggel. Ha egy vállalkozás a környezetért ennyi többletköltséget nem tud kitermelni, annak ma már nincs helye a piacon.
Sokan nem az ár miatt, hanem egyszerűen megszokásból használják a műanyagot, sokszor bele sem gondolva, hogy természetes alternatívák is elérhetőek már.
Ha tehetitek, kommunikáljatok ti is a vevői visszajelzésekben más webshopok felé a műanyagmentes csomagolás elvárását, sajna ez a szívtelen kapitalizmus, a kereskedők többsége még nem ismerte fel a műanyag nélküli csomagolás lehetőségét, de a vevőkre mindenki hallgat! : )
4. Válassz kézműves dekorációt!
A legtöbb termék – igen, a nálunk kaphatóak többsége is – Kínában kerül legyártásra. Nagyon kevés olyan európai beszállító van, aki Európán belül gyártat. Ennek megvannak a maga bonyolult (vagy nem is annyira bonyolult) okai: egyszerűen minden 3x annyiba kerülne, ha itthon gyártanák le – főként a munkabérek és az adók miatt. A Kínából érkező termékek döntő többsége viszont hajón, konténerekben érkezik Európába. Hatalmas mennyiségekről van szó, ami két dolgot jelent: egyrészt sajnos azt, hogy azért a CO2 kibocsátás abszolút értékben eléggé nagy (bár az összes kibocsátott üvegházhatású gáz csupán 1,7%-áért felel a tengeri szállítás), másrészt viszont azt, hogy ez rengeteg termékre osztódik szét, a hajós szállítás egységnyi CO2 kibocsátása a legkedvezőbb az összes szállítási módhoz képest. Sőt, 2020 január 1-jétől lépett életbe az ENSZ egyik szakosított szervezetének a szabályozása, miszerint a tengeri hajóknak sokkal tisztább üzemanyagot kell használniuk (a témában itt tudsz olvasni bővebben).
Ettől függetlenül, ha az anyagi lehetőségeid megengedik, válassz itthon (vagy Európában) gyártott termékeket. Ezzel nemcsak a hazai kisvállalkozókat támogatod, de még a környezetnek is nagyon jót teszel.
Mi is igyekszünk minél több kézműves terméket forgalmazni, ám azért ez nem olyan könnyű, főleg egy webshop esetében, ahol ugyanabból a termékből sokat kell készíteni, ha már egyszer befotózta őket az ember. Ezzel szemben aki kézműves termékeket készít, az a szívét-lelkét beleadja, sokszor nincs két ugyanolyan termék, a kézműves elsősorban a kreativitását éli ki ebben a „munkában”, és ez így van rendjén. Ennek ellenére jelenleg 2 együttműködésünk is sikerrel fut: a kínálatunkban szerepelnek Diteé Handmade csodaszép kézzel készített horgolt tároló kosarai, másrészt használt raklapból készült kisbútoraink is vannak már. :) A jövőben természetesen tovább dolgozunk az ilyen típusú termékkör bővítésén.
5. Készíts otthon dekorációt
A legeslegkörnyezettudatosabb (van ilyen szó? :D) dekoráció, ha te magad készíted azt, otthon. Még jobb, ha újrahasznosított/hazai/a természetben fellelhető alapanyagokból készíted ezt. Így aztán a környezeti terhelés majdhogynem a nullához fog közelíteni.
6. Csak mértékkel!
És végső soron mindennek az alapja, hogy tarts mértéket, és gondoskodj a megunt termékek újrahasznosításáról, szelektív gyűjtéséről.
Egy picit hosszú lett ez az iromány, de rengeteg információt szedtünk magunkra ezalatt az 1 év alatt, amit szerettünk volna megosztani veletek. Mi is folyamatosan tanulunk és a világ is folyamatosan változik (érdemes például elolvasni ezt: a befektetői elvárások közé bekúsztak a környezeti szempontok, ami érthető, hisz ami történik a világban, az nem vicc).
Köszönjük, ha végigolvastad, reméljük bízunk benne, hogy tudtunk adni pár tippet, látásmódot, gondolatot, bármit, amivel egy picit Te is hozzá tudsz járulni ahhoz, hogy még sokáig élvezhessük mi is és az unokáink is ezt a minket körülvevő csodát. :)