Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Harc a műanyag ellen: a szárazvirágok

Brigitta
2022. 04. 11. 12:01:14
Harc a műanyag ellen: a szárazvirágok
Manapság reneszánszukat élik a szárított virágok, de vajon miért? És miért mondjuk azt, hogy ezek a művirágok szuper alternatívái? Ebből a blogbejegyzésből kiderül.
Ma már egyre több embernek fontos a környezetünk védelme, érezhetően változik az emberek hozzáállása a kérdéshez: az élet olyan területein jut eszünkbe a fenntarthatóság, ahol korábban talán nem. A probléma összetett (itt írtunk róla), de az biztos, hogy a kőolaj és az ebből származó anyagok (műanyag) az egyik legfőbb közvetett okozói a klímaváltozásnak.

A művirág problémája

Hisszük, hogy a műanyag sem ördögtől való, hiszen számos olyan eset van, amikor nem lehet kikerülni (orvosi eszközök, használati tárgyak esetén például a lámpazsinór, stb). Probléma akkor van, amikor a műanyag kikerülhető lenne, mert semmilyen olyan plusz használati értékkel nem bír az egyéb anyagokhoz képest, ami miatt ezt kéne választani. Csak hogy egy példával is szemléltessük: a csomagolás legtöbbször műanyag. Más anyagba nagyon nehéz csomagolni, főleg élelmiszert, itt "érthető" a műanyag használata – hozzáteszem, mégis vannak, akik veszik a fáradtságot és inkább csomagolásmentes boltban vásárolnak. Nézzük ezzel szemben a művirágokat, vagy divatosabb nevükön a selyemvirágokat. Amikor művirágot vásárolsz, egy olyan soha le nem bomló termék mellett teszed le a voksodat, ami nem fog eltűnni a Földről egy jó pár száz évig biztosan. Te használod 10-20-30 évig (?), de mi lesz ezzel utána? Vállaljuk ezt, csak mert „szebb”, mint a száraz? Vagy mert tartósabb, mint a vágott? Ezzel együtt tisztában vagyunk azzal, hogy a művirág előállításával mennyi szén-dioxid kibocsájtásért vagyunk felelősek? Félreértés ne essék, nem bántani szeretnénk senkit, pár éve még mi is vettünk művirágot, egyszerűen azért, mert nem ismertük fel ezt a problémát, nem raktuk össze fejben. Ez az, amiben szeretnénk másoknak segíteni, hogy minél kevesebben essenek ebbe a hibába.

                                                                                                          

Szárított vagy preparált?

Abban egyetértünk, hogy virág mindenképpen kell a lakásba, enélkül az otthon élettelen. Na de mi van, ha élő növény tartásban nem vagyunk túl jók, esetleg háziállat is van otthon, aki szívesen rágcsál mérgező, zöld növényi részeket? Erre is van néhány tippünk, de ha mégsem élő virágot szeretnél, akkor a szárított/preparált verziók tökéletes alternatívát kínálnak. A preparált növények abban különböznek a szárítottaktól, hogy ezekből nem csak kivonják a nedvességet, de fel is töltik a növényt valamilyen tartósító folyadékkal, általában glicerinnel. Emiatt a tartósság 3 évre növekszik és tényleg olyan hatása van egy-egy növénynek, mintha műanyagot tartanál a kezedben (ilyen nálunk az eukaliptusz és a ruscus).

                  

Na de, miért jók a szárazvirágok?

  • A vágott virághoz képes sokkal tartósabbak. Míg egy élő növényből készített csokor 1, nagyon maximum 2 hetet bír, addig a szárított virágok évekre nyújtanak megoldást. Fajtánként eltérő a tartósság, de azt szokták mondani, hogy a szárított növények 1 évig, a preparáltak 3 évig maradnak tartósak.
  • Mivel tartósabbak, emiatt a vágott virághoz képest az áruk is sokkal kedvezőbb.
  • Éppen emiatt a tartósság miatt fenntarthatóbbak is: a legtöbb vágott virágot Hollandiából importálja Magyarország, a szállítás során kibocsátott CO2 megspórolható, ha csak 1-3 évente veszünk új szárazvirágot otthonra. A legtöbb nálunk kapható termék származási helye Magyarország.
  • Sokszor még az illatukat is megőrzik (ilyen például a levendula).
  • Nincs szükségük fényre, így rugalmasan helyezheted el őket a lakásban bárhová.
  • Nem igényelnek foglalkozást, mint a cserepes növények (hozzátesszük, hogy mi imádjuk a cserepes virágokat, szóval ha van időd, energiád és ambíciód gondozni őket, bátran válaszd azokat!)
  • Fotózáshoz: bónusz, hogyha instagramra, vagy bárhová készítesz képeket, virággal minden jobban mutat, ehhez is felhasználhatod őket. Ajánljuk például ocean_moons vagy havonta_egy_konyv instagram oldalát.

 

Milyen hátrányai vannak ezeknek a termékeknek?

  • A szárazvirágok a nedvességet annyira nem kedvelik, így fürdőszobába nem ajánlják, bár mi most több mint 1 hónapja egy csokor tritikálét tartunk a fürdőszobánkban kísérleti jelleggel, mi is kíváncsian várjuk a végeredményt. :)
  • Az idő elteltével megfakulhatnak egyes fajták.
  • Néhány fajtának ideiglenesen lehet szaguk (vagy természetes, vagy festék jellegű), de ezek pár hét elteltével eltűnnek.
  • Nem olyan „élettel teliek”, mint az élő virágok. De mi inkább úgy fogalmaznánk, hogy más hatásuk van, és szerintünk nem rosszabbak, de ez abszolút szubjektív, egyéni preferencia kérdése.

Ma már rengeteg fajtában, színben és formában elérhetőek ezek a virágok. Itt mutatunk egy kisebb ízelítőt a mi kínálatunkból. :)

       

 

Összességében az mondható el, hogy a szárított virágok nem véletlenül olyan népszerűek manapság: méltó kihívói az óriási környezeti terheléssel járó művirágoknak, de a vágott virágnál mégis tartósabbak (1-3 év), emiatt anyagilag is kifizetődőbb ezt vásárolni, mint vágott virágot. Ma már rengeteg szín és forma között tudunk válogatni, és a legjobb még csak most jön: a legtöbb szárított virágunk hazai termék!

Szárazvirág kínálatunkat itt tudjátok megnézni.

Az oldal tetejére